hit.ro  »  Stiri  »  Stiinta Generala  »  Richard Teng: Primele mele 100 de zile la conducerea Binance

Richard Teng: Primele mele 100 de zile la conducerea Binance

calendar_month 15 Mar 2024, 12:05


In politica, primele 100 de zile ale unui lider nou ales in functie au ajuns sa fie considerate drept un etalon pentru capacitatea sa de a administra eficient, de a implementa reforme si de a-si indeplini promisiunile de campanie. Analogia dintre conducerea unei natiuni si a celui mai mare ecosistem de active digitale din lume este, desigur, una imperfecta. Insa, se poate argumenta ca criptomonedele se misca mai repede decat majoritatea sistemelor traditionale, ceea ce inseamna ca primele 100 de zile de conducere in acest domeniu ar putea fi chiar mai graitoare decat aceeasi perioada in politica. Cu toate acestea, primele saptamani si luni dupa o schimbare de conducere sunt extrem de importante pentru un sistem sau o organizatie, iar primele mele o suta de zile au adus cu siguranta suficiente dezvoltari si progrese pentru ca acestea sa merite sa fie evaluate.

De cand am preluat functia de CEO, am facut o prioritate din asigurarea si mentinerea principiilor Binance de orientare catre utilizator in intreaga afacere, cu accent principal pe asigurarea stabilitatii. In acest sens, nu au fost necesare reforme radicale, deoarece, in multe privinte, organizatia noastra se afla deja pe calea cea buna. Intr-adevar, ADN-ul nostru orientat spre utilizator continua sa fie forta motrice din spatele increderii oamenilor in Binance si a cresterii corespunzatoare a bazei noastre, cu are peste 178 de milioane de utilizatori inregistrati in prezent.

In plus, de la momentul acordurilor noastre cu autoritatile de reglementare din SUA, continuam sa demonstram o performanta financiara foarte puternica. Dupa cum a raportat Bloomberg pe baza datelor DefiLlama, am inregistrat intrari nete de peste 3 miliarde USD de la sfarsitul lunii noiembrie pana la sfarsitul lunii februarie, depasind performantele celor mai mari concurenti ai nostri in aceeasi perioada. Numai in ianuarie, platforma noastra a atras cel mai mare aflux estimate, cel putin din noiembrie 2022. Cu siguranta, trebuie sa multumim conditiilor externe favorabile – aprobarea produselor tranzactionate la bursa BTC Spot in Statele Unite a contribuit la avantul puternic al pietei cripto – dar, chiar si in acest context, performanta excelenta a Binance din ultimele trei luni se remarca in mod evident.

Aspectul care a facut ca aceste succese timpurii sa fie posibile este combinatia dintre munca echipei noastre dinamice, rezerva noastra extinsa de lideri globali care au pozitionat organizatia pe calea corecta pentru o crestere pe termen lung si increderea si sprijinul continuu al comunitatii noastre globale fantastice.

Produse care ofera valoare

Consider ca stimularea inovarii produselor pentru a genera valoare pentru utilizatorii nostri este esenta activitatii Binance. Ma bucur sa spun ca, in primele mele 100 de zile in noul rol, am lansat o serie de functii interesante atat pentru utilizatorii de retail, cat si pentru cei institutionali. 

Continuand sa ne concentram pe simplificarea accesului la lumea interesanta a Web3, am introdus o serie de functii noi in Portofelul Binance Web3. Acestea includ suport pentru noi lanturi, optiuni de swap imbunatatite si acces la mai multe DEX-uri si punti. Raspunzand cerintei publicului, am lansat, de asemenea, Piata de inscriptionari Binance, integrata in portofelul nostru Web3, pentru a oferi comunitatii cripto o modalitate usor de utilizat de a tranzactiona si de a crea o gama de tokenuri inscriptionate.Continuand sa facem tranzactionarea cripto mai sociala, am adus imbunatatiri la functionalitatile de copy trading ale Binance, in special introducand caracteristica de copy trading simulat. Acest instrument educational permite utilizatorilor sa exerseze si sa invete folosind fonduri de testare virtuale intr-un mediu fara riscuri.

Din punct de vedere institutional, Binance a initiat si executat cu succes primul acord bancar tripartit de acest gen din industria cripto, in care garantiile de tranzactionare ale unui investitor institutional sunt detinute in fiat la un partener bancar tert. Aceasta este o solutie inovatoare de gestionare a riscurilor care rezolva riscurile legate de contraparte, pe care investitorii institutionali din industrie le iau foarte in serios.
Reproducand un cadru comun pe pietele financiare traditionale, permite investitorilor sa gestioneze mai bine riscul si sa isi extinda alocarea activelor cripto. De asemenea, am facut progrese in activitatea de creditare institutionala si ne sporim capacitatea de a procura si de a oferi lichiditate pentru imprumuturile pe termen fix.

Pe masura ce spatiul activelor digitale atrage din ce in ce mai multi investitori institutionali, inclusiv pe cei noi in aceasta clasa de active, obiectivul nostru ramane sa facilitam integrarea acestora si sa oferim gama si calitatea serviciilor care sa-i faca sa ramana pe termen lung.

Ultima noastra miscare conceputa pentru a demonstra acest angajament este extinderea cerintelor de inregistrare in Programul VIP pentru a include volumul de tranzactionare pe platformele traditionale – o alta premiera in industrie. Din punct de vedere istoric, investitorii cu volum mare au putut solicita statutul de VIP Binance pe baza volumului lor de tranzactionare pe alte burse cripto. Modificarile recente ale Programului de invitatii VIP Binance inseamna ca investitorii isi pot folosi acum volumul agregat pe Spot sau Futures atat pe bursele cripto, cat si pe cele traditionale pentru a solicita statutul VIP pe Binance, ceea ce simplifica pentru clientii institutionali inceperea calatoriei cripto alaturi de noi.

Reglementare care sustine inovatia

In timp ce multi dintre primii sustinatori ai cripto au fost cu siguranta anti-reglementare, pe masura ce industria a crescut, este important sa intelegem ca reglementarea reprezinta o parte indispensabila a ciclului de viata al tuturor sectoarelor inovatoare. Fundamentul unui cadru de reglementare robust trebuie sa se bazeze pe principiile de baza ale maximizarii protectiei pentru utilizatori, sustinand in acelasi timp un ecosistem sigur si durabil, care sa se poata dezvolta in mod responsabil. Cred ca utilizatorii sunt beneficiarii finali ai eforturilor asidue de conformare cu reglementarile pe care le depunem, in timp ce se bucura de securitatea si stabilitatea unui ecosistem de active digitale bine reglementat. 

In ultimele trei luni, am facut progrese semnificative pentru negocierea licentelor si autorizatiilor. De asemenea, am incurajat dialogul cu autoritatile de reglementare si partile interesate din industrie din intreaga lume pentru a sustine cooperarea si coordonarea pe calea cresterii sustenabile a industriei cripto. Unul dintre rezultatele acestor eforturi a fost ca, in ianuarie, Gulf Binance – o platforma de schimb si brokeraj din Thailanda, societatea mixta a Binance si Gulf Innova – si-a lansat cu succes operatiunile complete, extinzand accesul la active digitale pentru potentiale milioane de utilizatori cripto thailandezi si persoane interesate.

In plus, in conformitate cu principiile noastre de orientare pe utilizator, ne-am intensificat eforturile de consolidare a practicilor de securitate si gestionare a datelor. Parcurgerea auditului de conformitate SOC 2 de tip II cuprinzator si independent afirma ca platforma globala Binance ruleaza controale proiectate si implementate in mod eficient in ceea ce priveste protectia sistemelor si securitatea datelor. De asemenea, am lansat portalul nostru dedicat de confidentialitate Binance pentru a comunica mai bine utilizatorilor drepturile lor privind datele si pentru a le oferi instrumente pentru a le exercita. 

Am vazut indicatori ai criminalitatii cripto scazand considerabil in 2023 si sunt sigur ca eforturile consecvente ale Binance de a consolida programul nostru de conformitate si de a consolida cooperarea cu agentiile care lupta impotriva criminalitatii la nivel mondial au contribuit la aceasta tendinta la nivel de industrie. Crearea de parteneriate robuste cu agentiile de aplicare a legii a ramas prioritatea noastra in primele 100 de zile, reflectand abordarea colaborativa si proactiva a Binance pentru imbunatatirea securitatii ecosistemului cripto. Angajamentele notabile din aceasta perioada includ o sesiune de instruire a ofiterilor INTERPOL si contributia la cursul avansat privind criminalitatea comerciala sustinut de Politia din Hong Kong (HKPF). Ca intotdeauna, am continuat sa oferim asistenta autoritatilor relevante, prin informatii esentiale pentru anchetele in curs.

Pentru a ne consolida si mai mult capacitatile de conformitate, ni s-a alaturat din nou Steve Christie, un expert de conformitate de clasa mondiala, ca noul nostru director adjunct pentru conformitate. Continuam sa crestem capacitatea echipelor noastre de conformitate prin angajarea de profesionisti de varf in disciplinele lor.

Calatorie personala

De cand am devenit CEO, un lucru pe care am inceput sa-l fac mult mai des este sa ma intalnesc cu membrii comunitatii Binance, fata in fata. Aceasta este, probabil, cea mai plina de satisfactii parte a postului – sa vorbesc cu oamenii ale caror vieti au devenit tangibil mai bune datorita eforturilor noastre, lucru dovedit de numeroasele experiente directe impartasite cu mine de cei care nu au avut anterior acces la servicii financiare si care au gustat libertatea financiara doar datorita bursei Binance. Aceste povesti personale si sprijinul coplesitor invariabil care le insoteste sunt emotionante si pline de inspiratie.

Ca nou CEO, am cunoscut, de asemenea, sute de profesionisti incredibili din cadrul organizatiei noastre. Vorbind cu ei si cunoscandu-i, m-am convins si mai mult de forta echipei noastre distribuite, structurate orizontal. In aceste prime trei luni, am observat in detaliu cum robustetea si profunzimea bazei noastre de talente se traduc in succesul intregii organizatii printr-un efort de echipa concertat.

Nu in ultimul rand, pe masura ce am intensificat activitatea de dezvoltare de parteneriate si conexiuni orizontale in industrie, m-am conectat cu numerosi colegi din toate colturile spatiului Web3. Am fost incantat sa aud ca atat investitorii, cat si echipele de proiect au avut multe lucruri bune de spus despre Binance Launchpad si despre modul in care conecteaza noile proiecte blockchain promitatoare cu investitorii experimentati in domeniul cripto. Una dintre cele mai placute descoperiri din primele 100 de zile a fost ca rolul directorului executiv al Binance ofera atat de multe oportunitati de a dezvolta noi conexiuni personale si profesionale.

Nu luam succesul ca pe o garantie

Fara indoiala, primele mele 100 de zile la conducerea Binance au avut loc intr-o noua perioada interesanta din istoria industriei cripto. Ceea ce am realizat in acest timp este rezultatul muncii asidue a tuturor membrilor echipei Binance, de la cofondatori la agenti ai serviciului pentru clienti, precum si al sprijinului si increderii comunitatii noastre dinamice si pasionate.

Cu toate acestea, suntem inca la inceputul noii ere a industriei cripto si vor exista mult mai multe suisuri si coborasuri pe drumul catre libertatea financiara pe care ne angajam sa o sustinem. Sunt hotarat sa continui sa construiesc o organizatie care sa prospere in perioadele de crestere rapida si sa ramana robusta si rezistenta in conditii mai putin favorabile – pentru urmatoarele 100 de saptamani, 100 de luni si 100 de ani.

Singura modalitate de a realiza acest lucru pe care o stiu este sa ma concentrez pe utilizatori, sa acord prioritate nevoilor lor si sa continui sa imbunatatesc serviciile noastre pentru ei. Acesta este planul Binance pentru viitor.

 

Sondaj

Ce marca de telefon considerati ca e cea mai buna la ora actuala?