Noul CEO Binance face primele declaratii in blogul Binance
3/35594
calendar_month 28 Nov 2023, 13:15


Azi, 27 noiembrie 2023, Richard Teng a scris pentru prima oara in blogul Binance, in calitate de CEO Binance.

"Asa cum am spus pe Twitter mai devreme, este o onoare si intru cu recunostinta in rolul de CEO Binance, succedandu-l pe fondatorul vizionar al acestei companii incredibile. In ultimii sase ani, Binance a construit o baza care a pozitionat compania pentru decenii de dezvoltare si succes continuu. Acum, rolul meu este sa conduc echipa noastra talentata si dedicata catre acel viitor, respectand trecutul si lectiile sale. Aceasta, impreuna cu increderea pe care ne-o acorda cei peste 160 de milioane de utilizatori ai nostri, sunt responsabilitati mari pe care le iau in serios.

O piatra de temelie a acestei organizatii a fost intotdeauna ideea ca inovarea ar trebui sa aduca valoare pentru utilizatori. Cel mai bun mod de a pune in practica acest principiu - metoda Binance – este de a oferi constant cele mai bune produse din clasa pe care oamenii le folosesc si le considera valoroase. In calitate de nou CEO Binance, sunt hotarat sa raman constant pe aceasta traiectorie. Vom ramane dedicati in ceea ce priveste excelenta produselor, pe masura ce continuam sa deschidem calea inovatiei financiare.

Am acceptat acest rol cu sprijinul lui CZ si al echipei noastre de conducere. Angajamentul meu este de a lucra neobosit, astfel incat sa putem indeplini si depasi asteptarile tuturor partilor interesate, realizand in acelasi timp misiunea noastra de baza: libertatea banilor. Avand trei decenii de experienta in servicii financiare si reglementare, inteleg provocarile si oportunitatile unice pe care industria noastra le prezinta si sunt dedicat navigarii prin ierni si veri cripto deopotriva. 

Am incheiat capitolul provocarilor istorice ale companiei Binance si suntem, de fapt, mai puternici astazi ca niciodata. Pe parcursul ultimilor doi ani, Binance a lucrat sistematic pentru a aborda problemele sale de conformitate din trecut printr-o serie de eforturi semnificative de a recruta, angaja si pastra oamenii potriviti pentru a consolida programul si cultura de conformitate Binance. 

Ca industrie, trebuie sa ne concentram mai mult ca niciodata pe colaborarea cu factorii de decizie politica. Numai atunci putem contribui in mod eficient la dezvoltarea unui cadru de reglementare armonizat la nivel global, care va incuraja inovarea, oferind in acelasi timp o protectie esentiala a consumatorilor. Abia astept sa lucrez cu colegii mei din intreaga industrie la acest efort vital si stiu ca vocea noastra va fi auzita mai bine atunci cand vom fi uniti. 

Catre utilizatorii nostri

Concentrarea neobosita pe utilizatorii nostri este profund incorporata in ADN-ul Binance. Aveti cuvantul meu ca voi face tot ce imi sta in putere pentru a va asigura ca ramaneti in centrul a tot ceea ce facem. Puterea financiara, securitatea si siguranta companiei sunt aspecte care ar trebui sa se bucure de increderea dvs. 

Sunt norocos sa preiau conducerea unei afaceri ale carei baze sunt foarte puternice. Nu numai ca Binance continua sa opereze cea mai mare platforma de schimb de criptomonede din lume dupa volum, dar structura noastra de capital este lipsita de datorii, cheltuielile noastre sunt modeste si, in ciuda comisioanelor mici de tranzactie pe care le percepem utilizatorilor nostri, avem venituri si profituri solide. Dar, cel mai important, ne luam foarte in serios responsabilitatea in calitate de custode si mentinem o rezerva 1:1 pentru fiecare activ al utilizatorilor. Activele dvs. sunt protejate. 

De la sistemul nostru de dovada a rezervelor, pe care l-am imbunatatit continuu de cand a fost implementat pentru prima data cu mai mult de 12 luni in urma, pana la fondul nostru de urgenta Secure Asset Fund for Users (SAFU), ne angajam sa ne asiguram ca va simtiti in siguranta folosind toate serviciile platformei noastre.

Viitorul Web3

Sunt profund angajat in promisiunea blockchain, cum ar fi oportunitatile de crestere a incluziunii financiare, remitentele transfrontaliere si reducerea costurilor de tranzactie. De asemenea, vad oportunitatea de a permite oamenilor sa aiba mai mult control asupra datelor lor personale si sa incurajeze inovatia prin aplicatii descentralizate. In acest scop, intentionez sa impulsionez cresterea si adoptarea Web3, continuand eforturile de construire a unui ecosistem care sa ofere acces la tehnologii financiare in schimbare la nivel mondial. 

Realizarea acestei viziuni ambitioase a unui web mai bun va fi imposibila fara promovarea inovarii in materie de reglementare intr-un mod colaborativ. Cred ca anii petrecuti la carma pietei globale din Abu Dhabi, unul dintre cele mai importante centre financiare internationale din Emiratele Arabe Unite, m-au echipat foarte bine pentru aceasta componenta a noului meu rol. Sunt mandru ca am dirijat crearea a ceea ce este considerat pe scara larga ca fiind unul dintre cele mai progresiste si mai avansate regimuri de reglementare pentru activele digitale din lume. Fara indoiala, aceasta experienta imi ofera perspectiva nuantata asupra peisajului de reglementare necesar pentru a conduce Binance in noul capitol al istoriei sale.

Abia astept sa incep in noul meu rol si stiu ca voi avea multe oportunitati de a-mi impartasi gandurile cu comunitatea prin articole de blog precum acesta, prin conturile mele de retele de socializare – Twitter, LinkedIn – si prin numeroasele conferinte si evenimente din industrie din intreaga lume. 

Pe masura ce trecem la urmatoarea faza a cresterii responsabile a companiei Binance, sunt incantat de oportunitatea de a ma angaja intr-o conversatie semnificativa cu factorii de decizie la nivel mondial, pentru a ne asigura ca investitorii cripto raman increzatori in viitorul industriei si pentru a implica si educa urmatorul miliard de utilizatori, astfel incat sa putem lucra pentru a asigura sustenabilitatea pe termen lung a industriei cripto. 

Va rog sa ma sustineti in aceasta calatorie. 

Ramaneti aproape. Veti primi din nou vesti de la mine aici, in curand!"