Noua conducere a CMSR a stabilit obiectivele pentru dezvoltarea stomatologiei din Romania
3/35813
calendar_month 19 Dec 2023, 11:00


Membrii Consiliului National al Colegiului Medicilor Stomatologi s-au reunit, luni, 18 decembrie, la Bucuresti, pentru prima oara dupa alegerea noii conduceri, in cadrul unei sedinte extraordinare. Presedintele CMSR, dr. Florin Lazarescu, a prezentat prioritatile acestui mandat, axate pe dezvoltarea stomatologiei din Romania, in beneficiul pacientilor si cu protejarea intereselor profesionale ale medicilor stomatologi.

La sedinta au participat reprezentanti ai ministerelor si institutiilor centrale partenere, alaturi de membrii Biroului Executiv National al CMSR si de liderii din teritoriu. In cuvantul de deschidere, dr. Lazarescu a felicitat membrii noului Consiliu si a transmis multumiri conducerii Ministerului Sanatatii, reprezentat de catre domnul secretar de stat Tiberius-Marius Bradatan, pentru sprijinul acordat respectarii cadrului legal si corectarii derapajelor din ultima vreme de la nivelul Colegiului. 

„Medicii stomatologi din Romania au ales o noua conducere, la finalul acestui an, votand masiv pentru schimbarea care sa valorifice rolul nostru in societate. Dorim ca pacientii nostri sa beneficieze de cele mai bune servicii si tratamente, iar medicul stomatolog sa fie un partener loial si eficient in implementarea politicilor de sanatate publica de la nivelul Ministerului Sanatatii”, a declarat presedintele CMSR.

La randul sau, secretarul de stat Bradatan a transmis aprecierile ministrului Sanatatii, Prof. Univ. Dr. Alexandru Rafila, fata de implicarea noii conduceri a Colegiului in dezvoltarea stomatologiei din Romania, in acest sens transmitand invitatia de a avea un dialog pentru coordonarea eforturilor de colaborare si constructie institutionala.

Prezentand obiectivele principale ale mandatului de conducere, dr. Lazarescu a mentionat o serie de prioritati ale perioadei urmatoare: Facilitarea accesului tuturor pacientilor romani la serviciile stomatologice, sustinerea cabinetelor individuale si clinicilor mici, digitalizarea activitatii CMSR, reformarea sistemului de Educatie Medicala Continua si clarificarea cadrului de functionare si reglementare. 

„Accesul la tratamente stomatologice este inca inegal. Aproape jumatate din populatia Romaniei, care traieste la tara, este lipsita de acces si ne dorim ca impreuna cu dumneavoastra, cu autoritatile centrale si locale, sa stimulam medicii stomatologi sa deschida cabinete in spatiul rural. Am infiintat un departament in acest sens si suntem gata sa lucram impreuna pentru a sustine politici publice eficiente. Dorim sa utilizam cat mai multe fonduri europene pentru dotarea cabinetelor si, urmand modelul statelor occidentale, sa identificam formula optima de a derula programe nationale privind profilaxia si urgentele medicale stomatologice.

Dezvoltarea stomatologiei in Romania a generat o evolutie buna profesionala si antreprenoriala pentru colegii nostri, care lucreaza, in mare parte, in cabinete mici sau mijlocii, unde ofera tratamente pacientilor, dar care au nevoie de sustinere pentru a consolida prezenta lor in comunitatile pe care le trateaza. Solutia poate fi generata de finantarile europene, cele nationale dar si de un sistem de creditare mai prietenos, directii pe care CMSR le va incuraja si facilita, acolo unde va exista deschidere in acest sens. Vom implementa, totodata, un sistem de pregatire si Educatie Medicala Continua bazat pe nevoile reale pe care le au colegii nostri.

Totodata, lucram, deja, la un proiect de digitalizare la nivel national, prin care comunicarea noastra cu medicii stomatologi sa se poata derula mai eficient.Nu in ultimul rand, una dintre cele mai importante chestiuni care preocupa comunitatea noastra profesionala este legata de cadrul legislativ. Sunt multe reglementari care vizeaza activitatea noastra, aflate in diverse stadii de elaborare sau implementare, si dorim ca, in ceea ce ne priveste, sa fim parte din procesul de consultare. Experienta noastra profesionala, relevanta practica a interactiunii noastre cu pacientul si dialogul permanent pe care il avem prin structurile noastre asociative ne ofera toate atributele necesare pentru a fi, alaturi de autoritati, un actor activ in procesul de reglementare a activitatii noastre,” a adaugat presedintele CMSR. 

Dupa prezentarea noilor membri ai Consiliului National, au fost dezbatute temele care sunt legate de obiectivele strategice pentru mandatul 2024-2027: 

•    Armonizarea legislatiei cu nevoile actuale ale stomatologiei din Romania
•    Cresterea competentelor medicilor stomatologi
•    Stabilirea unui cadru concurential pe piata de stomatologie
•    Debirocratizarea CMSR, comunicare si digitalizare
•    Cresterea calitatii serviciilor stomatologice
•    Stabilirea principalelor comisii de lucru
•    Formarea de grupuri de lucru pentru sprijinirea cabinetelor mici si mijlocii, precum si a celor din mediul rural, pentru digitalizare si, respectiv, pentru modificari legislative.

In cadrul sedintei Consiliul National a fost analizata si situatia alegerilor pentru BEX-urile din judetele Constanta si Valcea, unde nu a fost finalizat procesul electoral. In acest sens, o noua Comisie Electorala Centrala a fost votata pentru solutionarea cu celeritate a situatiei. 

In privinta litigiilor existente, acestea vor fi analizate de un grup de lucru care va gestiona stingerea lor pe cale legala, in timp ce situatia celor sase medici stomatologi sanctionati in trecut pentru asa-zise delicte de opinie, a fost abordata in prezenta acestora. Cu aceasta ocazie, a fost subliniat rolul Comisiei de Disciplina in sanctionarea cazurilor de malpraxis, si nu in pedepsirea medicilor care isi exercita dreptul constitutional la libera exprimare. 

„Nu voi permite derapaje care sa conduca la ingradirea dreptului de a gandi si vorbi liber. CMSR este organul de reprezentare profesionala a stomatologilor si nu trebuie folosit pentru intimidari sau represiuni. Vom clarifica rapid aceste situatii si ne vom asigura ca noul cadru legal nu va mai lasa ocazia niciunei conduceri sa sanctioneze persoanele considerate incomode”, a declarat dr. Florin Lazarescu.

Pentru clarificarea aspectelor legale si financiare legate de activitatea din ultimii ani si pentru eliminarea eventualelor riscuri in aceste domenii, Consiliul a decis efectuarea unui audit financiar si juridic.
Totodata, pentru consolidarea conexiunilor europene, membrii Consiliului National al CMSR au discutat despre afilierea Colegiului la structurile europene, respectiv la Council of European Dentists.
In spiritul transparentei, temele dezbatute si deciziile luate in cadrul sedintei Consiliului vor fi publicate pe site-ul institutiei.