Binance o numeste pe Eleanor Hughes in rolul de General Counsel
3/35085
calendar_month 14 Iul 2023, 15:15


Binance, cel mai important furnizor de infrastructura blockchain si criptomoneda din lume, anunta numirea lui Eleanor Hughes in rolul de General Counsel.

In noua ei functie, Eleanor Hughes va conduce aria juridica a companiei alaturi de o echipa de 85 de avocati. Ea va lucra, de asemenea, indeaproape cu echipa globala de conformitate, pentru a sprijini angajamentul Binance de a creste in mod responsabil industria, in stransa colaborare cu autoritatile de reglementare si factorii de decizie la nivel global.

„Eleanor lucreaza la Binance de aproape doi ani si, in aceasta perioada, a devenit rapid un consilier de incredere pentru mine si Binance in chestiuni legale. Experienta ei vasta juridica, cunostintele puternice din industrie, integritatea profunda si etica muncii o transforma intr-un atu indispensabil pentru companie. Cu Eleanor la carma, sunt increzator ca echipa noastra juridica, lider in industrie, va continua sa exceleze in misiunea sa de a proteja utilizatorii si a gestiona riscurile pe platforma noastra”, declara Changpeng Zhao (CZ), Fondator si CEO Binance.

Eleanor s-a alaturat echipei juridice a Binance in noiembrie 2021. Ulterior, a fost promovata ca lider al departamentului juridic pentru APAC si MENA pentru Binance, rol in care a supravegheat aspecte ale celor doua regiuni si a condus o echipa de avocati specializati in reglementare, fuziuni si achizitii, drept comercial, si litigii. Ea a jucat un rol important in securizarea licentelor si inregistrarilor pentru furnizorii de servicii de active virtuale pentru Binance in mai multe jurisdictii, inclusiv Bahrain, Dubai si Noua Zeelanda.

„Industria activelor digitale se afla intr-o perioada de transformare, deoarece se confrunta cu o adoptare rapida si evolueaza intr-un sector matur, reglementat. Sunt incantata sa conduc echipa juridica a Binance intr-o perioada atat de importanta”, spune Eleanor Hughes. „Impreuna cu autoritatile de reglementare, Binance are responsabilitatea, ca lider al industriei, de a se asigura ca fiecare consumator este protejat, lasand, in acelasi timp, spatiu pentru ca tehnologia sa continue sa creasca si sa inoveze. Echipa noastra va continua sa colaboreze indeaproape cu autoritatile de reglementare din intreaga lume, pentru a realiza aceasta viziune”.

Eleanor este un profesionist juridic desavarsit, cu 15 ani de experienta atat in practica privata, cat si in roluri interne. Inainte de a se alatura Binance, ea a petrecut mai mult de zece ani la firme de avocatura din SUA, inclusiv Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP and Affiliates, unde s-a concentrat pe chestiuni litigioase.

Eleanor a absolvit Universitatea din Cambridge cu First Class Honors.