Analiza: Din ce regiuni geografice vin tricolorii care au dus Romania la EURO 2024
3/35597
calendar_month 28 Nov 2023, 14:05


Selectionerul Edward Iordanescu s-a bazat pe 43 de jucatori in campania de succes pentru EURO 2024, iar localitatile de provenienta ale acestora compun o harta captivanta.

Sunt trei tricolori din aceste preliminarii nascuti in afara granitelor Romaniei, este vorba de Mario Camora (Portugalia), Ianis Hagi (Turcia) si Bogdan Racovitan (Franta). Ceilalti 40 din totalul de 43 acopera toate regiunile istorice ale Romaniei! O concluzie interesanta inca din startul analizei!

La judete domina Olt si Constanta

Avem pe harta compusa de eurotricolori toate provinciile si regiunile, de la Muntenia, Dobrogea, Crisana, Banat pana la Moldova, Ardeal, Maramures, Oltenia si capitala Bucuresti!

Totodata, la nivel de reprezentativitate, vom observa ca avem un numar de fotbalisti proportional in mare masura cu dimensiunea geografica si populatia fiecarei regiuni!

Judetele care au furnizat cei mai multi tricolori sunt, la egalitate, Constanta si Olt, fiecare cu cate 4 nume. Imediat dupa avem Dambovita, cu 3 reprezentanti.

CAPITALA – 7
Florin Nita, Ionut Radu, Radu Dragusin, Ionut Nedelcearu, Razvan Marin, Denis Dragus, Alex Dobre

MUNTENIA – 7
Marian Aioani (Ilfov), Valentin Ticu (Prahova), Florin Tanase (Dambovita), Valentin Mihaila (Dambovita), Octavian Popescu (Dambovita), Florinel Coman (Braila), Daniel Birligea (Braila)

ARDEAL – 6
Horatiu Moldovan (Cluj), Olimpiu Morutan (Cluj), Andrei Ratiu (Alba), Nicolae Stanciu (Alba), Darius Olaru (Sibiu), Andrei Artean (Hunedoara)

OLTENIA – 5
Nicusor Bancu (Olt), Andres Dumitrescu (Olt), Vladimir Screciu (Olt), Marius Stefanescu (Olt), Tudor Baluta (Dolj)

MOLDOVA – 4
Stefan Tarnovanu (Iasi), Andrei Burca (Bacau), Vasile Mogos (Vaslui), Louis Munteanu (Vaslui)

DOBROGEA – 4
Cristi Manea (Constanta), Andrei Borza (Constanta), Alexandru Cicaldau (Constanta), Denis Alibec (Constanta)

BANAT – 3
Deian Sorescu (Caras-Severin), Raul Oprut (Caras-Severin), Marius Marin (Timis)

CRISANA – 3
Adrian Sut (Bihor), George Puscas (Bihor), Dennis Man (Arad)

MARAMURES – 1
Adrian Rus (Satu Mare)

sursa: frf.ro
sursa foto: pxfuel.com



Sondaj

Care credeti ca este cel mai asteptat film din 2024?